Archiv rubriky: ČÍNSKÁ TRADIČNÍ MEDICÍNA

ČÍNSKÁ BYLINNÁ TERAPIE

Síla dobře zvolených bylin je obrovská

Čínská bylinná terapie je jednou z nejstarších na světě. Její kořeny sahají až do 5. století před naším letopočtem. Vychází ze základního principu tradiční čínské medicíny, z principu dynamické rovnováhy taoistických sil jin a jang v lidském organismu. Klinická praxe obsahuje podrobnou diagnostiku a rozbor znaků a příznaků, které nám určují o jakou nerovnováhu energie se jedná.
Byliny jsou potrava, kterou tělo přijímá jako přirozenou součást svého prostředí (na rozdíl od syntetických preparátů). Působení je postupné, ne tak razantní jako u léčiv a tudíž nezpůsobuje tolik vedlejších účinků. Látky obsažené v rostlinách působí v komplexu, tedy lépe a účinněji, než kdybychom je požívali jednotlivě. Dále jsou v rostlinách zastoupeny i vitamíny, minerály a další podpůrné látky. Podstatné je, že se bylinná terapie snaží primárně odstranit vnitřní nerovnováhu. Neřeší tedy pouze jednotlivé symptomy, ale povzbuzuje ozdravné mechanismy těla.

Pro koho je bylinná terapie vhodná? Je bezpečná? A kolik to stojí?

Čínská bylinná terapie je vhodná pro děti i pro dospělé. Během staletí trvání čínské medicíny, doktoři sesbírali velké množství detailních informací o použití jednotlivých bylin a vždy měli na paměti především zdraví a ochranu pacienta.
Byliny jsou dnes dostupné v celé řadě přípravků, tradičních i moderních a jsou zcela bezpečné, pokud jsou doporučeny vyškoleným specialistou, který musí vzít v úvahu váš zdravotní stav a současné zdravotní problémy nebo léky, které užíváte. Určená dávka je vždy přesně stanovená na základě vaší konstituce nebo okolností s přihlédnutím k tomu, aby byla vhodná i pro děti nebo těhotné ženy.
Tradičně se byliny prodávají sušené a vaří se z nich roztok, který se pravidelně pije nebo se dají užívat ve formě doplňků stravy. Bylinné čaje mohou novým pacientům chutnat napoprvé hořce nebo nezvykle, ale velká většina lidí si na ně rychle zvykne.
Na vaší první schůzce vás informujeme o předběžné ceně bylin. Orientační ceny doplňků stravy se pohybuji kolem 300 Kč za týdenní balení čínských čajů, ceny patentních směsí se pohybují v rozmezí 220 Kč až 710 Kč za desetidenní dávku.

Slzovka a Nápoj čínských mudrců

  • Čistí organismus od nánosů ze živočišných potravin a tuků a používá se též k podpůrné léčbě při celkovém zahlenění. Hlen je dle TCM výsledkem „špatného“ stravování, tedy téměř každý člověk je určitým způsobem tímto postižen a jeho „trubky“ se tak zanášejí… Dna, žlučníkové a ledvinné kameny a písek, angina pectoris, revmatická onemocnění, artróza, metabolické syndromy (vysoký krevní tlak, obezita, srdeční nemoci, cholesterol, ateroskleróza), celiakie, Crohnova nemoc, ulcerosní kolitis… Dokáže změkčovat a zvláčňovat, proto pomáhá také uvolňovat živočišné tuky a zatuhlá ložiska škodlivin z organismu jako cysty, myomy, strumy, fibromy, různé druhy nádorů, otoky končetin, uvolňuje napětí šlach a křeče v končetinách a snižuje „špatný“ cholesterol.
  • Posiluje žaludek a slezinu, odvádí z organismu přebytečnou vodu, je močopudná.
  • Posiluje plíce, obzvláště při kašli a po respiračních nemocech (po virozách, chřipkách, zánětech průdušek a plic apod.).
  • Má příznivý vliv na pokožku, kterou udržuje hebkou a vláčnou. Užívá se vnitřně k léčbě bradavic a při tvorbě mateřských znamének. Chrání před ekzémy, záněty kůže (lupénka, akné, růžovka, bércové vředy apod.) a zpomaluje šedivění vlasů.
  • Odvar ze slzovky se považuje za velmi léčivý pro těžce nemocné pacienty, neboť spolehlivě působí při žaludeční a střevní slabosti, upravuje průjmy (i chronické), váže na sebe toxiny, jež jsou produktem látkové výměny, a podporuje funkci jater.
  • Zajímavé je použití proti různým druhům zhoubných nádorů; v poslední době se zjistilo, že v semenech obsažený coixenolid má skutečně kancerostatické účinky.
  • Je vhodná jako přídavek do kaší, polévek, salátů, nebo zdravotních čajů. Je pěstována jako pícnina a v některých oblastech se její semena používají k výrobě mouky, zejména v Indii, kde ji však v novější době nahradila kukuřice. V Číně se užívá k přípravě polévek podobně jako u nás kroupy. Ovšem naše kroupy nemají takový účinek jako právě slzovka… Pražená s cukrem se jí jako cukrovinka nebo loupaná jako burské oříšky. Používá se též jako náhrada prosa (jáhel).
  • Slzovku přidávejte občas po troškách při vaření naturální rýže, přidává se jako příloha, ne však většinou samostatně, ale právě s rýží, kuskusem, bulgurem (slzovky se přidává max.1/3).
  • Hrstku slzovky můžete též přidávat do každé polévky k obohacení a zahuštění.
  • Uvařená slzovka s rýží může sloužit i jako výchozí surovina pro další recepty – např. když směs ze slzovky rozmixujete, můžete z hmoty udělat pomazánku nebo chutné smažené placičky. Když směs zapečete, získáte obdobu sekané či nákypu.
  • Výborná je s houbami připravená jako „kuba“.
  • Pro posílení imunity – Číně se slzovka užívá se začátkem podzimu v dětském jídelníčku pro posílení obranyschopnosti. Pojídá se cca 3 týdny každý večer jedna malá miska kaše připravené ze slzovky a mrkve. Slzovka se uvaří v hrnci do měkka a v jiné nádobě uvaříme poměrově zhruba stejné množství na kostičky nakrájené mrkve. Po uvaření mrkev i slzovku smícháme a krátce spolu provaříme, zakapeme troškou oleje a ochutíme dle potřeb. Pro děti s trochou soli nebo i bez ní; popřípadě mírně osladit. Pro dospělé můžeme vymyslet cokoli – např. ochutit sojovkou a kari kořením nebo kurkumou, trochou česneku a pepře…fantazii se meze nekladou.
  • Rychlá a snadná varianta – Nápoj čínských mudrců místo ranního čaje či kávy. Stačí zalít horkou vodou a můžete popíjet. Jednoduše a rychle připravíte nápoj, který vám dodá denní doporučenou dávku slzovky.

PRINCIPY TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY

Teorie Jinu a Jangu

Jin a Jang jsou pojmy čínské filozofie. Jsou to dvě stránky každého jevu v přírodě. Podle čínské filozofie vznikly Jin a Jang při velkém předělu (Tai Ji), při rozdělení nedělitelného (Tao). Jin a Jang jsou protiklady, které bez sebe nemohou existovat. Jsou v každém prvku přírody, jsou tedy i v nás.

Jang je brán jako mužský aspekt, který se projevuje stoupáním, expanzí či rozdělováním. Jeho protiklad Jin je ženský aspekt. Jin je spojen s klesáním, stálostí a jednotou.

Učení Pěti prvků a vnitřních orgánů

Učení pěti prvků popisuje vztahy mezi pěti druhy hmoty. Zná těchto pět elementů – dřevo, oheň, zemi, kov a vodu. Jsou nezbytné pro fungování přírody i lidskou existenci. Jejich vzájemné působení má vliv na všechny aspekty života.

Čínská medicína vidí zastoupení pěti prvků v lidském těle prostřednictvím orgánů. Rozeznává hlavní „řídící“ orgány (Zang), neboli tzv. plné orgány. Jsou to játra, srdce, slezina, plíce a ledviny. Další skupinou orgánů jsou tzv. duté orgány – žlučník, tenké střevo, žaludek, tlusté střevo, močový měchýř a trojitý zářič. Tzv. pomocné orgány jsou třetí skupinou – mozek, dřeň, kosti, cévy, děloha, příp. žlučník).