ŘEŠENÍ NEPLODNOSTI

Před plánováním schůzky na IVF klinice se většina pacientek nebo párů zeptá na běžnou otázku: „Co ještě mohu/můžeme udělat, abychom zvýšili naší šanci?“ Kromě udržování vyvážené stravy, harmonogramu spánku a cvičebního programu, mnoho pacientů a párů se často ptá na další možnosti mimo tradiční program léčby plodnosti na IVF klinice. Vynikající pro pomoc při IVF je akupunktura. Zvyšuje úspěch oplodnění a uvolňuje stresové napětí během celého procesu umělého oplodnění.

Proč zrovna akupunktura?
Studie prokázaly, že akupunktura těsně před transferem a jedna bezprostředně po zavedení může zvýšit pravděpodobnost těhotenství o 65%.

Akupunktura zvyšuje průtok krve do dělohy a zabraňuje kontrakcím dělohy. Pomáhá při transferu tím, že uvolňuje děložní hrdlo, čímž zabraňuje křečím. Akupunktura také velmi dobře snižuje stres. A co si budeme povídat. Emoce a stres při tomto procesu hrají významnou roli. A zrovna proces IVF sám o sobě vytváří silnou vlnu stresu a úzkosti.

Klientky se často ptají: Bolí akupunktura? Zde je reference jedné klientky:
"Když jsem poprvé zkusila akupunkturu, byla jsem nervózní. Nebála jsem se jehel, ale myšlenka, že je někdo do mě aplikuje, mě stále velmi znepokojovala. Ale k mému příjemnému překvapení jsem se přesvědčila, že akupunktura není tím, čeho jsem se obávala. Jehly mi neublížily a místo něčeho děsivého se moje pravidelné ošetření změnilo v něco, na co jsem se těšila. Respektuji a věřím svému akupunkturistovi jako cennému partnerovi při dosahování lepšího stavu a ošetření se stalo vítanou hodinou pro relaxaci a zbavení se stresu."

Jaký typ pacientek s diagnostikovanou neplodností obvykle chodí na akupunkturu?
Akupunktura může být použita při léčbě všech typů poruch plodnosti včetně neprůchodných vejcovodů. Zatímco neprůchodné vejcovody se často uvolní, srostlé vejcovody nebudou na akupunkturu reagovat. Akupunktura a byliny sice nezabírají na srůsty vejcovodů, které mohou nastat v důsledku zánětlivých onemocnění pánve nebo endometriózy, nicméně i v této situaci může pacientka ještě těžit z aplikace akupunktury a bylinek z důvodu možného zlepšení ovariální a folikulární funkce. Dále je prokázáno, že akupunktura může zvýšit průtok krve do endometria, což pomáhá zlepšit kvalitu děložní stěny.

Akupunktura se často používá v kombinaci s bylinkami ke snížení zvýšených hladin Folikuly Stimulujícího hormonu (FSH), opakovaných potratů, idiopatickou neplodnost, defekt luteální fáze, hyperprolaktinemie (pokud není způsobena prolaktinem), syndrom polycystických ovarií (PCOS) s neovulačními cykly a mužů za účelem zlepšení počtu a kvality spermií včetně spermií postižených fragmentací DNA.

Akupunktura a IVF
Akupunktura v kombinaci s čínskými bylinami může být použita při řešení neplodnosti. Ve vědecké studii Sterner-Victorin a kol. z oddělení reprodukčního centra oddělení Gynekologie a Obstetriky Skandinávie a University v Gothenburgu, se doporučuje ženám podstoupit před a po embryotransferu akupunkturní ošetření. Klinická pozorování z Berkley Center for Reproductive Wellness dokazují, že nejefektivnější léčba neplodnosti zahrnuje kombinaci západních lékařských postupů, akupunktury a čínských bylin. Nicméně dochází k početí i u těch pacientek, které vynechají hormonální léčbu.

V British medical journal byla nedávno uveřejněna studie prof. Erica Manheimera z University v Marylandu, USA, podle které může být akupunktura velmi účinná při oplodnění ze zkumavky. Výzkumu univerzity v Marylandu se zúčasnilo 1 400 žen, které se léčily kvůli neplodnosti a postoupily umělé oplodnění. Krátce před tím nebo poté, co bylo embryo osazeno ze zkumavky do jejich dělohy, do sebe nechaly napíchat akupunkturní jehličky. Výsledky byly překvapující. Počet úspěšných těhotenství vzrostl o 65 procent, počet dále pokračujících těhotenství o 87 procent a počet živě narozených dětí o 91 procent!

Pacientky dochází na akupunkturu obvykle tři až čtyři měsíce před inseminací, umělým oplodněním (IVF) nebo před in vitro fertilizací s dárcovským vajíčkem. Nicméně ohlašují se k nám pacientky na doporučení mnoha pražských IVF center, které požadují pouze akupunkturu před a po IVF, podle tzv. Německého nebo Paulusova protokolu.

Cena:
– vstupní prohlídka, vyšetření a první ošetření  1.500,- Kč
– každé další sezení                        800,- Kč

tradiční čínská léčebná metoda